• Logo MAP UO
  • Logo MAP Žamberk
  • Facebook

Místní akční plán vzdělávání pro území ve správním obvodu obcí s rozšířenou působností Ústí nad Orlicí a Česká Třebová; Žamberk a Králíky.

Co se událo

Co se událo - jak se dařilo - co vzniklo

Workshop - Práce s dítětem s lehkým mentálním postižením

Workshop - Práce s dítětem s lehkým mentálním postižením

22. září 2020 se v Pedagogicko-psychologické poradně v Ústí nad Orlicí uskutečnil workshop s názvem Práce s dítětem s lehkým mentálním postižením.

Úvod patřil sdílení zkušeností mezi účastníky a lektorkou Mgr. Lenkou Mejdrovou z Pedagogicko-psychologické poradny v Ústí nad Orlicí.

Na začátku semináře lektorka uvedla kategorizaci mentálních retardací v návaznosti na inteligenční koeficient dítěte, jak se pracuje s jednotlivými kategoriemi, jak se jednotlivé kategorie vzdělávají, jaký vzdělávací systém navštěvují, kdy dochází k diagnostice dítěte a probrala problémy „hraničních dětí“ – tedy dětí, jejichž inteligenční koeficient nedosáhl na to, aby takové dítě bylo zařazeno do kategorie dětí s lehkým mentálním postižením, ale bodově se nachází tak blízko hranice, že je nutné s ním pracovat jinak.

Dále pak účastníci dostali tipy a rady, jak děti motivovat k práci, zda a za co chválit, jak předcházet problémům, jak vypadá ideální spolupráce mezi dítětem, školou, asistentem a rodičem/rodinou, a naopak se účastníci opět podělili o své zkušenosti a jak tyto věci řeší oni.  Také došlo k probrání spolupráce mezi učitelem a asistentem, jaké nároky klást na děti s lehkým mentálním postižením, jak mu určit objem učiva, jak takové dítě začlenit mezi spolužáky do kolektivu a jak předcházet pocitu vyloučení.  

Celý workshop byl proložen množstvím konkrétních případů a plodnou a zapálenou diskusí, stejně tak byl závěr workshopu vyčleněn otázkám účastníků.

A jaké byly ohlasy účastníků?
"Úžasný, moc děkuji."
"Jsem velice spokojena. "
"Workshop byl pro mě přínosem."
"Přijdu příště znovu, děkuji."

Workshop proběhl v rámci implementační aktivity 2.13 Podpora znalostních kapacit – workshopy, výměna zkušeností a další formy podpory kapacit v tématech rozvoje kvalitního inkluzivního vzdělávání. Více informací o tomto projektu naleznete ZDE.

Fotogalerie

22. 09. 2020 - Práce s dítětem s lehkým mentálním postižením

Přidat nový komentář