• Logo MAP UO
  • Logo MAP Žamberk
  • Facebook

Místní akční plán vzdělávání pro území ve správním obvodu obcí s rozšířenou působností Ústí nad Orlicí a Česká Třebová; Žamberk a Králíky.

Co se událo

Co se událo - jak se dařilo - co vzniklo

Workshop - Metody a formy vzdělávání dětí mladších 3 let I. a II.

Workshop - Metody a formy vzdělávání dětí mladších 3 let I. a II.

23. září 2020 proběhl v Pedagogicko-psychologické poradně v Ústí nad Orlicí workshop s názvem Metody a formy vzdělávání dětí mladších 3 let I. a II.

Úvod patřil sdílení zkušeností mezi účastníky a lektorkou Mgr. Hanou Splavcovou, která působí jako Garant stupně vzdělávání – předškolní vzdělávání pro Národní pedagogický institut České republiky. Účastníci akce sdíleli s lektorkou v jak velké pracují mateřské škole, kolik mají dohromady dětí, kolik z dětí navštěvující jejich školku jsou mladší tří let, a jakou celkovou mají zkušenost se vzděláváním dětí mladších tří let.

Lektorka pak zahájila představením vzniku a historie vzdělávání předškolních dětí, historie těchto školských zařízení a jaké jsou jiné možnosti než klasické mateřské školy, jako jsou soukromé jesle a dětské skupiny. Dále se pak přenesla blíže tématu, vysvětlením, jak je v českém právním řádu zakotveno vzdělávání dětí mladších tří let, jaké jsou jeho specifika, jaké kritéria musí školka naplňovat, kdy a za jakých okolností je možné takové děti k předškolnímu vzdělání přijímat.

Dále v dopolední části proběhla přednáška a diskuse o osobnosti dítěte a vývojových specifikách, tedy co dítě ovlivňuje ve vývoji, jak tomu školka může pomoci, jaký má být vztah školky a rodičů dítěte, jak má být dítě adaptováno a jaké jsou podmínky úspěšné adaptace – aby školku přijalo za svoji.

V odpolední části pak byl program více přizpůsoben zkušenostem účastníků a metody a formy vzdělávání byli navázány na konkrétní případy z praxe ať už lektorky, či účastníků.

Lektorka svůj výklad po celou dobu doplňovala velkým množstvím konkrétních příkladů z praxe a na závěr workshopu byl dán prostor diskusi a dotazům účastníků.

A jaké byly ohlasy účastníků?
"Workshop se mi líbil."
"Přínosné."
"Workshop byl pro mě velkým přínosem pro práci v MŠ."
"Parádně strávený den."
"Není důležitý výsledek, ale proces> a to je důležité brát na vědomí."

Workshop proběhl v rámci implementační aktivity 4.8 Zvyšování kompetencí pedagogických pracovníků předškolního vzdělávání. Jedná se o otevřenou aktivitu, do které se mohou zapojit všechny školky v území. Více informací o tomto projektu naleznete ZDE.

Fotogalerie

23. 09. 2020 - Workshop: Metody a formy vzdělávání dětí mladších 3 let I. a II.

Přidat nový komentář