• Logo EU
 • Logo MAP UO
 • Logo MAP Žamberk
 • Facebook

Místní akční plán vzdělávání pro území ve správním obvodu obcí s rozšířenou působností Ústí nad Orlicí a Česká Třebová; Žamberk a Králíky.

Dlouhodobé aktivity v MAP

Podívejte se, na naše dlouhodobé události.

Od semínka po sklizeň

25.10.2018

Projekt se týká SO ORP Ústí nad Orlicí a Česká Třebová.

Od semínka po sklizeň

zahrada DDM Kamarád

Celý projekt se jmenuje "Školní zahrady jako prostor k polytechnickému a přírodovědnému vzdělávání" a ten je rozdělen na dvě části:

 • Od semínka po sklizeň
 • Zahrady MŠ

Zde se zaměříme na projekt Od semínka po sklizeň, o co tedy vlastně jde?

Cílem projektu je podpořit využití zahrady u Klubu Rébusu v České Třebové, který je součástí DDM Kamarád Česká Třebová k rozvoji sociálních a praktických dovedností a schopností u dětí a žáků do 15 let.

V rámci projektu bude vybudována komunitní zahrada, která bude sloužit jako prostor k rozvoji tvořivosti, iniciativy a podnikavosti dětí v oblasti přírodovědného vzdělávání.

Do projektu se zapojí rodiče, děti, zástupci místní komunity a místní firmy.

V první fázi proběhne vybudování zahrady, na které naváže péče o zahradu a workshopy na zpracování plodin, které byly na zahradě vypěstovány. 2x za školní rok proběhnou setkání zaměřená na seznámení široké veřejnosti s projektem komunitní zahrady (odemykání a zamykání zahrady). 

 

Zapojené subjekty:
 • Dům dětí a mládeže Kamarád Česká Třebová
 • Široká veřejnost

Co projekt přinese:

DDM Kamarád
 • Novou zahradu
 • Nové možnosti aktivit s dětmi
Dětem:
 • Zajímavé zážitky při práci na zahradě
 • Užitečné zkušenosti při pěstování rostlin
 • Vypěstované plodiny
 • Exkurze a workshopy
Veřejnosti:
 • Zajímavé akce pořádané DDM kamarád
 

Aktuální informace

...pro zapojené aktéry

Odborná manažerka a kontaktní osoba:
Mgr. Adéla Bednářová 

bednarova@mas.orlicko.cz, 735 755 725.

 

Proběhlé aktivity

úspěšně za námi

12. 02. 2020 - workshop Vaření - Smažený sýr s americkými bramborami, zeleninová příloha

12. února 2020 se v Rébusu opět vařilo. Ke smaženému sýru děti připravily z vlastních vypěstovaných brambor jako přílohu americké brambory, k tomu se ještě podávala zeleninová příloha z vlastních vypěstovaných okurek a rajčátek.

21. 11. 2019 - workshop Vaření - bramboráky

21. listopadu se v Rébusu vařilo. Z vlastních vypěstovaných brambor děti vytvořily bramboráky.  

14. 10. 2019 - workshop Sklizeň úrody

14. října proběhl workshop, na kterém byla sklizena letošní úroda brambor a zahrada se začala pomalu připravovat na zimu😊.  

26. 9. 2019 - setkání s veřejností

26. září proběhlo podzimní setkání s veřejností, tentokrát na téma Uzamykaní zahrady. Společně s dětmi ze Základní školy Česká Třebová, Nádražní ulice byly zasazeny maliníky a motýli keře. 

25. 9. 2019 - exkurze do zahradnictví

25. září proběhla exkurze do Zahradnictví Šťastný v Ústí nad Orlicí. Děti se seznámily s fungováním zahradnictví a vytvořily si vlastní podzimní květináče. 

01. a 02. 08. 2019 - workshopy Letní péče o zahradu

V srpnu proběhly workshopy, na kterých se děti staraly o rostlinky, které si zasadily. A jejich práce konečně přinesla ovoce... teda vlastně zeleninu 🙂.

26. 06. 2019 - PIKNIK - setkání pro veřejnost

26. června proběhlo na zahradě u Klubu Rébus v České Třebové setkání pro veřejnost, kde byly představeny celoroční úpravy této zahrady. Setkání proběhlo formou pikniku s grilováním a děti měly možnost ukázat, jak se na úpravě zahrady podílely.

21. a 24. 5. 2019 - Workshop Úprava zahrady

Dne 21. a 24. května proběhly workshopy, kdy děti z klubu Rébus sázely na upravené záhony bylinky, brambory i rajčata. Na výsledky jejich práce se můžete podívat níže.

20. 3. 2019 - Workshop Sázení bylinek

20. března 2019 se uskutečnil workshop s názvem Sázení bylinek. Protože na zahradě je stále ještě docela zima, konalo se sázení bylinek do květináčků hezky v teple. Už se těšíme, co přinese další plánovaný workshop!

19. 2. 2019 - Workshop Keramika - výroba květináčů

19. února proběhl workshop zaměřený na výrobu keramických květináčů. Do vyrobených květináčů si děti na jaře budou moci zasadit rostlinky nebo zaset semínka. Podívejte, jak byli všichni šikovní!

13. 12. 2018 - Workshop Návštěva muzea

Dne 13. prosince 2018 proběhl další workshop, tentokrát však do muzea. Pro děti byl v muzeu připraven zajímavý program, v rámci kterého si vyzkoušely mnoho zajímavých činností!

8. a 9. 11. 2018 - Workshop Úprava zahrady

Dne 8. a 9. listopadu proběhl na zahradě u Klubu Rébus v České Třebové další workshop na úpravu zahrady. Tentokrát na zahradě děti prováděly podzimní práce a připravovaly zahradu na zimu. Jak se jim dařilo se můžete podívat ve fotogalerii níže.

11. a 12. 10. 2018 - Workshop Úprava zahrady

Dne 11. a 12. října 2018 proběhl v Klubu Rébus v České Třebové workshop s názvem Úprava zahrady, na kterém se podílely především děti. Jaký byl stav před úpravou a po úpravě se můžete podívat v naší fotogalerii.